Zase sú tu úvahy o rušení štátnych sviatkov

12. októbra 2016, metel1ica, Nezaradené

Ešte v jari prišiel minister hospodárstva Žiga za Smer s návrhom na rušenie niekoľkých štátnych sviatkov. Hovorilo sa o tom asi mesiac, potom to akosi vyprchalo. Prišla jeseň a minister hospodárstva Žiga znovu prichádza s návrhom na rušenie štátnych sviatkov, pretože to sľúbil zamestnávateľom, ktorí požadujú nižšie mzdové náklady. Nie je to prvý raz, čo sa minister Žiga jednoznačne postavil na stranu podnikateľov. Bol aj proti zavedeniu dane z dividend.

V relácii RTVS Z prvej ruky odvysielanej 12. septembra 2016 sa k danému návrhu vyjadrili aj poslanci Bagačka za Smer a poslankyňa Kiššová za SaS. Na rozdiel od poslanca Bagačku poslankyňa Kiššová bola návrhom nadšená a sľúbila podporu v parlamente.

Najväčším problémom rušenia sviatkov nie je to, že by sa žiaden z nich nemohol stať pamätným dňom, lebo je taký dôležitý a nie je to ani nesúhlas cirkvi. Podstatou problému je, že najvyšší počet štátnych sviatkov na Slovensku spomedzi krajín Európskej únie je jedinou výhodou slovenských zamestnancov a jedinou kompenzáciou za to, že vo všetkom ostatnom sú na tom horšie. Majú oveľa nižší podiel miezd na na HDP oproti štátom Európskej únie na západ od nás, patria medzi zamestnancov s najvyšším počtom odpracovaných hodín, či k tým, ktorí najviac pracujú v nedeľu a zo všetkých najviac pracujú v noci. Rušenie štátnych sviatkov pritom navrhuje strana, ktorá tvrdí, že je ľavicová, pritom ide vzhľadom na uvedené okolnosti o tvrdé pravicové opatrenie.

Skutočná ľavicová strana by sa snažila prijať riešenia v prospech zamestnancov, keďže pravicové strany vo vláde presadili opatrenia v prospech podnikateľov ako zníženie daní pre právnické osoby, zvýšenie paušálnych výdavkov pre živnostníkov, zrušenie daňových licencií, či zníženie dane z dividend o viac než polovicu.

Vedie ma to k presvedčeniu, že tento návrh by mal byť zastavený alebo presunutý do doby, keď sa zlepší situácia zamestnancov a priblíži k postaveniu zamestnancov v krajinách Európskej únie na západ od nás. Lenže sú zamestnanci  pre politikov na Slovensku dôležití? Nemajú moc, ani vplyv.