Hovorí sa, že do jednej rieky dvakrát nevstúpiš, ale zdá sa, že predsa len áno. Tak ako v roku 2012, aj teraz chce Smer rušiť sviatky a tak ako vtedy, ani teraz sa o tom pred voľbami ani raz nezmienil. Návrh zákona o zrušení sviatkov v súčasnosti predkladá do vlády minister hospodárstva Žiga, sám podnikateľ, po dohode so zamestnávateľmi. Odôvodňuje to zvýšením rastu HDP a znížením nákladov zamestnávateľov, presnejšie, mzdových nákladov. V roku 2012 sa argumentovalo pri návrhu rušiť sviatky potrebou zvýšenia HDP, lebo bola kríza, rástla nezamestnanosť, ale prečo je to na úkor zamestnancov potrebné v súčasnosti, keď sa vyspevujú ódy na to, ako nám rastie ekonomika, HDP, zamestnanosť, znižuje sa nezamestnanosť? Nie je to len zástierka skutočného dôvodu zamestnávateľov a to zníženia nákladov?
Pravdou je, že máme najviac oficiálnych sviatkov, ktoré sú dňami pracovného pokoja v rámci Európskej únie, ale napriek tomu patrí Slovensko medzi krajiny v Európskej únii s najvyšším počtom odpracovaných hodín zamestnancami a s najnižším podielom miezd na HDP. Rušením sviatkov sa len prehĺbi rozdiel medzi podielom miezd a podielom zisku na HDP v neprospech zamestnancov. Podiel miezd na HDP v SR je 37%, podiel zisku na HDP je 54%, vo vyspelých štátoch, ako je Nemecko, Francúzsko, Veľká Británia, či iné, je to 52 – 55%:39% v prospech miezd. Ak sa sviatky zrušia, aj keby to bol len jeden – dva, znížia sa mzdy tých, ktorí počas sviatkov pracujú a zvýši sa už aj tak vysoký pracovný čas tých, ktorí majú počas sviatkov voľno.
Zarážajúce je, že návrh na rušenie sviatkov nedáva do vlády niektorý z pravicových koaličných partnerov, ale Smer, ktorý tvrdí, že je ľavicovou stranou. Nemala by skutočná ľavicová strana najprv urobiť všetko pre to, aby sa reálne zlepšili pracovné podmienky, nielen papierovo, aby sa podiel miezd na HDP v SR priblížil k podielu miezd vo vyspelých krajinách, aby sa znížil počet odpracovaných hodín, najmä ak patrí k najvyšším v Európskej únii a nadčasy boli zamestnancom oficiálne priznávané, aby ich mali zaplatené alebo si mali možnosť za ne vybrať náhradné voľno a až potom, keď sa situácia výrazne zlepší, ak sa to na Slovensku niekedy vôbec stane, rušiť sviatky? Paradoxne, Smer ako prvý presadením zrušenia sviatkov v situácii, aká na Slovensku v oblasti miezd, pracovného času a nadčasov, je, poruší záväzok z programového vyhlásenia vlády, ktorý tam s najväčšou pravdepodobnosťou presadil: ,,V súlade s Ústavou SR podporí uplatňovanie kolektívneho vyjednávania najmä pri mzdových požiadavkách s cieľom zabrániť škodlivému konkurenčnému boju založenému na znižovaní mzdových a ostatných pracovných podmienok a podporiť všeobecný rast platov v slovenskom hospodárstve, ktorý povedie jednak k zvyšovaniu životnej úrovne pracujúcich a jednak k zvýšeniu kúpyschopnosti domácností ako dôležitého faktora udržateľného ekonomického rastu.“
Ak slovenskí zamestnanci v tichosti a pokorne prijmú zrušenie sviatkov kvôli čo najnižším mzdovým nákladom zamestnávateľov, čo môžu očakávať nabudúce? Dovoz lacnej pracovnej sily z tretích krajín, po čom zamestnávatelia volajú? SAS chce predložiť do parlamentu návrh na zrušenie minimálnych mzdových taríf. A potom?
Bohatí, mocní, vplyvní vždy vyhrajú?!
Maju vzdy dva predvolebne programy. Jeden pre ...
počtárovi : 1. ad náklady na prácu : 30Eur ...
Náklady na prácu sa pohybujú vo väčšine ...
Zdá sa mi, že máte skúsenosti, z nejakého ...
Zder - sociálna demencia je lídrom pravice ...
Celá debata | RSS tejto debaty